У 3 класі основою курсу “Навколишній світ” виступає ідея змін, які постійно відбуваються в довкіллі (“все тече, все змінюється”). Ця ідея дозволяє показати учням на прикладах сезонних змін у природі й житті людей, а також на прикладах таких глобальних, але достатньо наочних явищ, як кругообіг води в природі, кругообіг живої речовини, що в цілісному і єдиному світі існують взаємозв’язки.

Таким чином, відбувається формування в учнів цілісного уявлення про природничо-наукову картину навколишнього світу, місце людини в ньому; засвоєння узагальнених та емпіричних понять, які відбивають основні закономірності реального світу, розширюють і систематизують соціальний та пізнавальний досвід молодшого школяра.

У методиці використовуються елементи інших предметів: природознавства, читання, розвитку мов­лення, музики, образотворчого мистецтва, трудового навчання. Надається перевага діяльнісним, активним,

творчим загальнодидактичним методам, а також методам, притаманним природничим наукам: спо­стереженням, дослідам, демонструванням об’єктів, практичним роботам, екскурсіям дослідницької спрямованості, предметним урокам, евристичним бесідам, драматизації, ігровим та діалоговим методам, з широким залученням засобів літератури, мистецтва, народної творчості.

Указані методи допомагають учням уявляти себе в різноманітних ситуаціях, у ролі письменників, худож­ників, дослідників, винахідників; відкривати (хоча й суб’єктивно) нові властивості та взаємозв’язки в довкіллі, знаходити власні розв’язання різноманітних завдань-проблем; формулювати й висловлювати особисту думку з тих чи інших питань.

У 3 класі курс має 4 розділи: “До побачення, літо, здрастуй, осінь калинова”, “Зимова казка”, “Людина та її організм”, “Веснянки”.

“Хрестоматія” для 3 класу присвячена різноманіт­ним природним явищам, які відбуваються зі зміною пір року. У посібнику розглядаються такі теми: “До побачення, літо!”, “Осінь калинова”, “Зимова казка”, “Веснянки”.