17 лютого 2012 року в рамках ХV Міжнародної виставки навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні – 2012» було проведено навчальний семінар Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти та науки, молоді та спорту України, який презентував інтегрований навчальний курс для загальноосвітніх навчальних закладів «Навколишній світ». Цей курс розроблено Т.О.Пушкарьовою для учнів 1-6 класів, які навчаються за навчальною програмою науково-педагогічного проекту «Росток».

Предмет синтезує у собі базові знання з фізики, хімії, астрономії, екології, історії, біології та з інших дисциплін. Основні задачі курсу –всебічний розвиток дитини, формування поняття про світ та мотивація до навчання.  «Навколишній світ» враховує всі вікові особливості школярів. Особливості предмету та методика його викладання сприяють підвищенню мотивації учнів до навчання.

Методи викладання даного навчального предмету вже досить давно та широко використовуються вчителями. Один з них – діяльнісний підхід. Під час уроку викладач дає дітям завдання: за допомогою вже існуючих знань, пояснити те чи інше явище. Дуже важливим є інтерактивний метод. У ньому поєднуються і полілог (запитання –відповідь), і «мозковий штурм», і розробка власних проектів. Інший підхід – постановка проблеми. Учні повинні знайти неточність або помилку в наданому їм матеріалі. Також є ще один метод роботи – драматизація: учні в образах тварин і комах у дискуті повинні довести свою точку зору щодо поставленого питання. Вся робота несе в собі багато ігрових моментів і саме тому увага дітей залишається сконцентрованою на темі весь час. Учні, які пройшли курс «Навколишній світ» набагато легше сприймають складні предмети старшої школи.

Директор Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 18 Н.К. Колечко,  вчитель фізики спеціаліст вищої категорії, вчитель-методист, яка працює за програмою «Навколишній світ», розповідає про особливості підготовки до уроку до уроку: «Щоразу я маю вигадати щось нове, цікаве. Це дуже копітка робота, проте, активність та зацікавленість дітей того варта. Вони з легкістю розвязують задачі над якими сидять учні старших класів».

Цей унікальний курс вже викладається у понад 300 школах України. Діти не тільки не втрачають цікавості до навчання у майбутньому, а й стають призерами олімпіад. «Навколишній світ» має за мету розповісти дітям, що всі науки пов’язані між собою, весь світ – це єдине ціле, а знання – необмежені можливості.