Освітня програма педагогічної технології «Росток» для 1-2 класів початкової школи дозволена МОН України до використання в закладах загальної середньої освіти

Шановні колеги-освітяни, вчителі, керівники закладів загальної середньої освіти, батьки майбутніх першокласників!

У 2018 – 2019 навчальному році перші класи закладів загальної середньої освіти переходять на навчання за концепцією, програмами та навчально-методичним забезпеченням Нової української школи.

Водночас кожна школа, кожен вчитель, батьки учнів, згідно Закону України «Про освіту», мають право на добровільний вибір програм та технологій навчання, які відповідають освітнім Державним стандартам. Тому Міністерство освіти і науки України, відповідно до Статей 2, 33, 53, 54 Закону України «Про освіту» (додаток), враховуючи висновки експертиз та рішень Державної служби якості освіти (лист від 24.05.2018 №01-22/323), надало можливість закладам загальної середньої освіти запроваджувати ще 8 освітніх програм, підтвердивши їх право на це та відповідність цих освітніх програм Державному стандарту початкової освіти (лист від 25.05.2018 №1/9-344).

Серед цих 8 освітніх програм є й Освітня програма педагогічної технології «Росток» для 1-2 класів початкової школи з рекомендованим навчальним планом.

Інтегративно-діяльнісна технологія навчання «Росток» та її навчально-методичне забезпечення відповідає всім інваріантам концепції Нової української школи. Зміст освітньої програми «Росток», методи та сама технологія навчання «Росток» сьогодні цілком збігаються з ідеями НУШ. Технологія навчання «Росток» досліджена протягом 20 років, а її результати за всі ці роки апробовані, захищені за підсумками дисертаційних досліджень, підтверджені Наказами МОН, а головне – продемонстровані суспільству високим рівнем якості навчання кількох поколінь дітей. Освітня програма «Росток» доопрацьована відповідно до нового Державного стандарту початкової школи.

«Росток» – це розвивальна навчальна технологія. Вона реалізується за допомогою відповідного навчання педагогів (семінари) та спеціально розроблених на її основі навчальних посібників для учнів, які батьки можуть добровільно обрати і придбати для своїх дітей (як і будь-яку іншу книжку для розвитку дитини).

Навчання за технологією «Росток» не передбачає ніяких додаткових грошових внесків від батьків. Немає й інших додаткових вимог (конкурсний відбір, будь-яке, тестування тощо).

Технологія навчання «Росток» може бути використана для розвитку дітей також в умовах позакласної роботи, у процесі індивідуального та домашнього навчання. Отже батьки, тьютори, всі, хто займається індивідуальним навчанням дітей, можуть також самостійно опановувати технологію «Росток».

Заклади загальної середньої освіти, які на даний час з будь-яких причин не обрали для навчання технологію «Росток», але планують зробити це пізніше, матимуть таку можливість у будь-який час.

Маємо звернути увагу, що кожен державний навчальний заклад має право на державний компонент Нової української школи. Тобто все, чим має забезпечити дітей держава для навчання у Новій українській школі  має бути у них незалежно від освітньої технології чи освітньої програми, яку добровільно обирають вчителі та батьки для своїх дітей. Це право забезпечено Конституцією України та Законом «Про освіту».

Незалежно від впровадження технології «Росток» закладом загальної середньої освіти можуть бути обрані будь-які державні підручники. У такому випадку заклади мають можливість використовувати навчальні посібники за технологією «Росток» як додаткові, виключно для реалізації розвивальної технології, адже вона затверджена до впровадження саме як технологія. У Законі України «Про освіту» зазначено, що вчитель має право самостійно обирати технології навчання.

Будь-яка інформація на місцевому рівні щодо намірів відмови у фінансуванні та іншому матеріальному забезпеченні, що виділяється для НУШ, тих закладів освіти, які використовують у навчальному процесі інші освітні програмами (не Типові), безпідставна. Якщо батьки хочуть придбати дитині додаткові посібники за власний кошт – це виключно право батьків. Добре відомо, що додаткова навчальна література, інше додаткове навчальне забезпечення державного компоненту для підсилення розвивального ефекту навчання, також забезпечується за кошти батьків, за їх добровільним рішенням. І такий досвід застосовується у більшості європейських країн.

Шановні колеги педагоги, батьки!

Висловлюємо щиру подяку вчителям, керівникам закладів загальної середньої освіти, батькам за співпрацю, вашу зацікавленість у максимально ефективному розвиткові наших дітей  і за високу оцінку педагогічної технології «Росток»!

Просимо заклади загальної середньої освіти, які обрали працювати за педагогічною технологією «Росток», підтвердити свій намір офіційним листом, надіславши його на електронні адреси rostok.pt@gmail.com, rostok95@ukr.net  для формування мережі таких закладів та її затвердження, за потреби, у Державній службі якості освіти.

 

З повагою,

автор і науковий керівник

педагогічної технології «Росток»          професор Пушкарьова Т.О.

 

Додаток

 

Із Закону України «Про освіту»

Пункт 3. статті 2 Закону «Про освіту» засвідчує: «Суб’єкт освітньої діяльності має право самостійно приймати рішення з будь-яких питань у межах своєї автономії, визначеної цим Законом, спеціальними законами та/або установчими документами, зокрема з питань, не врегульованих законодавством».

Новий Закон передбачає можливість для кожного навчального закладу використання сучасних варіативних, авторських програм, підходів до навчання та виховання дітей.

Стаття 33. Освітня програма.

  1. Освітні програми розробляються закладами освіти, науковими установами, іншими суб’єктами освітньої діяльності та затверджуються відповідно до цього Закону та спеціальних законів.

Освітні програми повинні передбачати освітні компоненти для вільного вибору здобувачів освіти. Заклади освіти можуть використовувати типові або інші освітні програми, які розробляються та затверджуються відповідно до цього Закону та спеціальних законів.

Стаття 53. Права та обов’язки здобувачів освіти.

  1. Здобувачі освіти мають право на:

навчання впродовж життя та академічну мобільність;

індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання;

Стаття 54. Права та обов’язки педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу.

  1. Педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники мають право на:

академічну свободу, включаючи свободу викладання, свободу від втручання в педагогічну, науково-педагогічну та наукову діяльність, вільний вибір форм, методів і засобів навчання, що відповідають освітній програмі;

педагогічну ініціативу;

розроблення та впровадження авторських навчальних програм, проектів, освітніх методик і технологій, методів і засобів, насамперед методик компетентнісного навчання;