Урок 4
Тема. Робочий стіл. Піктограми.
Програма „Розібрані малюнки”
Мета уроку: ознайомити учнів із робочим столом комп’ютера, з піктограмами; вчити працювати за комп’ютером, конструювати малюнки з геометричних фігур, формувати навички роботи мишею („перетягування”);
розвивати просторову уяву, пам’ять, логічне мислення; виховувати цікавість до інформатики.
Хід уроку
І.Організаційний момент. Правила безпечної поведінки в комп’ютерному класі.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
– Пригадайте, як раніше рахували люди? /Спочатку за допомогою пальців, потім робили зарубки на стовпі чи палиці, з листя агави робили мотузки і рахували на них, зав’язуючи вузлики. Пізніше фінікійці створили пристрій для лічби камінцями – абак. Абак з’явився в Японії та Китаї, а в стародавньому Римі абак назвали калькулі. У Київській Русі придумали рахівниці/
– Як звали хлопчика, який мріяв про обчислювальну машину і створив її? /Блез Паскаль/
– Де була створена одна з перших в Європі ЕОМ? / В Україні, в Києві/
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. (Запис на дошці).
– Сьогодні, діти, ви ознайомитесь з робочим столом комп’ютера, з піктограмами. Попрацюєте за комп’ютерами із знайомою програмою „Розібрані малюнки” – будете конструювати малюнки з геометричних фігур, розв’язувати цікаві завдання для розумників і розумниць.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь з елементами бесіди.
– Скажіть, будь ласка, які бувають столи? / журнальні, обідні, офісні, столи, за якими пишуть/
– Стіл, за яким пишуть, малюють, називають робочим. Комп’ютер теж має робочий стіл.
Робота з підручником.
– Відкрийте підручник на с.24 і подивиться на малюнок. Перед вами робочий стіл комп’ютера. На ньому розташовані піктограми.
– Прочитайте, будь ласка, другий абзац. /учні читають/
– Тепер спробуйте дати відповідь на питання, що таке піктограма?
– Так, це маленькі картинки на робочому столі комп’ютера, а під ними написи – назви програм.
– Сьогодні ми будемо працювати з програмою „Розкидані малюнки” /учні читають „комп’ютерну частину” підручника/
Хвилинка відпочинку:
Швидко встали. Вгору підтяглись.
Руки опустили. Подивились вниз.
Посміхнулись весело, носик свій дістали.
Знову підтягнулися, і рівненько стали.
V. Практична робота учнів за комп’ютером.
1. Повторення правил безпеки.
– Перш, ніж розпочати роботу за комп’ютером, пригадайте, на якій відстані від екрана монітора слід сидіти? / 50 см /
– Які правила безпеки порушив Петрик П’яточкін?
Петрик П’яточкін швидше за всіх вмостився на стілець, підклавши ногу під себе. Він наблизився до екрана монітора, і почав тиснути на клавіші на клавіатурі. Потім торкнувся брудним пальцем екрана монітора і закричав: „Ой! Екран погас!”
Учні пригадують правила безпеки.
2. Робота учнів за комп’ютером.
– Ваше завдання – зібрати малюнок вітрильника і запам’ятати, якими геометричними фігурами ви користувалися для цього.
Учні під керівництвом вчителя працюють за комп’ютерами /10 – 12 хвилин/
Релаксація.
Заплющить очі. Уявить себе в парку біля озера. Там знаходиться чортове колесо. Повільно обертаються колесо з різнокольоровими кабінками. Оберіть собі одну з них і слідкуйте за нею очима. Обертається колесо – опускається повільно кабінка. Стоп. Відкрийте повільно очі і подивіться у далину.
VI. Закріплення знань учнів. Завдання для розумників і розумниць.
Відкрийте підручники на с 25.
– Що зайве на столі у гномика Мудрунчика?
Закрийте долонею малюнок.
– Які речі на столі ви запам’ятали?
Які бувають столи?
– Що таке піктограма?
Сьогодні ви працювали з геометричними фігурами, збираючи вітрильник. Назвіть їх.
Виконайте завдання.
– Проведіть відрізок у прямокутнику, щоб утворилися трикутник і п’ятикутник.
– Якщо провести в трикутнику 2 відрізки, які фігури могли б утворитися?
VII. Підсумок уроку.