3 900 / 4 500

Визначення прикметників, що відповідають на питання

«який?», «яка?», «яке?», «які?»

Українська мова. –  Суми, ЗАТ «ІСА Інтерпапір» 2008.

2-й клас 3 частина

 

Ольга ДЗІРАЄВА,учителька початкових класів приватної школи «Олімп», м.Київ.

 

Мета: закріплювати і систематизувати знання про слова-ознаки предметів, про зв’язок прикметників з іменниками; вправляти учнів у визначенні прикметників, що відповідають на питання різного роду і числа; вчити добирати до іменників прикметники; формувати уміння фіксувати власні труднощі у роботі, виявляти їх причини, будувати і реалізовувати проект виходу із ускладнень, користуючись складеними алгоритмами; привчати до самостійності у роботі; виховувати бажання працювати; розвивати інтерес до вивчення української мови.

 

ХІД УРОКУ

І. Самовизначення до навчальної діяльності.

Організація класу.

Дзвенить дзвінок.

Починається урок.

Нумо дружно працювати,

Щоб мову рідну добре знати.

Робота в зошитах:

― Чим цікавий сьогоднішній день?

Каліграфічна хвилинка ( за вправою № 170, с.75)

― У який образ ще можна перетворити букву «р». Намалюйте його на своїй магнітній дощечці.

За ейдетичним принципом трансформації учні малюють рибку, ручку тощо.

Списування зразків букв.

Виконання вправ 177, 171, с.76

― Щоб мандрувати далі Мовним лісом, треба впевнитись, чи добре ви запам’ятали, що таке прикметники, чи умієте їх розпізнавати, чи правильно ними користуєтесь у своєму мовленні. Цьому і буде присвячений наш урок.

 

ІІ. Актуалізація знань та фіксація ускладнення у власній діяльності. Включення учнів в ігрову діяльність.

Учні передають один одному чарівну паличку і говорять «чарівні» слова.

Ми зайшли у чарівний ліс.

Озирнись і обдивись.

Вивчи правила всі ти,

Аби ліс той перейти.

Мови української красу

Ти збирай, як сонечко росу.

Як знання і вміння прикладеш,

Таємничий ліс увесь пройдеш.

Повторення вивчених правил та алгоритмів.

Учні розповідають про мовний ліс, у якому ростуть квітки-прикметки і в сонечка «прикметникового» кожен промінчик вказує на ознаку іменника: за формою, кольором, смаком, розміром і тощо.

Повторення алгоритмів, створених на минулому уроці.

Учні отримують завдання.

•Доберіть прикметники до предметів: зайчик, диня сонечко.

(Зайчик (він, який?) – сірий, косоокий, боязкий тощо.)

Гра «Відгадай предмет за ознаками»

•Повторення знаходження прикметників серед інших слів.

(Знаходимо іменники, від іменників ставимо питання до прикметників.)

Самостійна робота.

Учні виконують завдання і перевіряють себе самостійно за поданим пізніше зразком для самоперевірки.

 

ІІІ. Осмислення місця і причини труднощів.

Локалізація ускладнень. Побудова проекту виходу із ускладнення.

Визначення теми та індивідуальної мети уроку.

Знайти місце і причину труднощів у власній діяльності.

Складання плану виходу із труднощів.

Вчитель допомогає дітям намітити, скласти план усунення помилок.

 

ІV. Узагальнення труднощів у зовнішньому мовленні.

Повторення теоретичного матеріалу та його озвучення.

Уточнення алгоритму виправлення помилок.

Фізкультхвилинка.

 

V. Самостійна робота з перевіркою по еталону.

Організація самостійної роботи.

Учні самостійно працюють над виконанням завдання. Ті, хто закінчують роботу, піднімають сигнальну картку, отримують «Зразок для самоперевірки».

Самооцінка та виправлення своїх помилок.

Колективне обговорення допущених помилок, виявлення їх причин. Повторення алгоритмів.

 

VІ. Включення в систему знань та повторення.

Виконання учнями самостійно творчого завдання.

― До іменників добрати один прикметник та правильно записати доповнений текст в зошит.

Пригріло сонечко. Розтанув сніг. Побігли струмочки. На деревах з’явились листочки. Настала весна.

 

VІІ. Рефлексія діяльності.

Підсумкова бесіда.

― Чому був присвячений урок?

― При виконанні яких завдань були труднощі?

― Чи змогли їх подолати? Як?

― Яке завдання для вас було найважчим? Яке було найцікавішим?

Вихід з ігрової діяльності уроку.

― Чи багато квіток-прикметок назбирали за урок у букет?

― На прощання лісові звірята вирішили вам подарувати чудовий букет квітів-прикметок, який вони назбирали в Мовному лісі. Прочитайте слова, які написані на цих квітах.

Учні отримують малюнки букетів, на зворотньому боці яких слова вірша).

Ніжна. Мила, світанкова,

Ясна, чиста, колискова,

Мелодійна і квітуча,

Дивна, радісна, співуча,

Лагідна, жива, казкова,

Красна, чарівна, шовкова,

Найдорожча, добра, власна,

Мудра, сонячна, прекрасна,

Солов’їна, барвінкова,

Українська наша мова!

(Д. Білоус.)