15 березня 2013 року в загальноосвітній школі № 1 м. Українка Обухівського району Київської області проведено Всеукраїнський науково-практичний семінар «Вивчення української мови у 1 класі за науково-педагогічним проектом «Росток» для вчителів початкових класів м. Києва, Запоріжжя, Київської області та Сумської області.
У роботі семінару взяли участь начальник відділу науково-педагогічних технологій і проектів Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Емілія Воронова, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри мови та методики викладання в початковій школі інституту педагогіки та психології Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова Марія Чабайовська, кандидат педагогічних наук, завідувач секції розвиваючого навчання кафедри методики дошкільної та початкової освіти Харківської академії неперервної освіти Маріанна Коченгіна.
Метою семінару стала презентація результатів апробації навчального комплекту з української мови для 1-го класу (авторів Кальчук М. І., Коченгіної М. В., Чабайовської М. І.), розробленого відповідно до програми, рекомендованої Міністерством (протокол № 7 від 02 липня 2012 р.) за технологією: Українська мова. Прописи (у 4 частинах), автори М. І. Кальчук, М. І. Чабайовська; Читання (І частина – «Вчимося читати», ІІ частина – «Читаю сам», ІІІ –ІV частини – «Більше читаю – більше знаю»), автори М. І. Кальчук, М. В. Коченгіна.
Практичну реалізацію діяльнісної технології у роботі з першокласниками на уроці української мови та читання продемонструвала вчитель школи, спеціаліст вищої категорії, заслужений вчитель України Марія Кальчук.
Чабайовська М. І. та Коченгіна М. В. зробили презентації наукових ідей та авторських підходів до навчання дітей письму та читанню.
Отже, в основу навчання письма покладено генетичний метод, який полегшує процес оволодіння письмом для дітей, у яких недостатньо розвинуті дрібні м’язи руки. Сутність методу полягає у поділі букв на групи за подібністю їх елементів і легкістю начерку. Тобто, учні навчаються писати літери від легкої конфігурації до поступового ускладнення написання.
Процес навчання письму за програмою науково-педагогічного проекту «Росток» забезпечує системну роботу з розвитку моторики руки і запам’ятовування начерку букв. Для цього навчання грамоти базується на основі дидактичної казки, сюжетно-рольових ігор тощо. Специфіка роботи з казками (слухання, переказування, інсценізації, складання власних казок) створює сприятливі умови для розвитку усного мовлення, спілкування учнів, розвитку їх творчих здібностей.
Концепція навчання читання полягає в оптимізації формування навичок читання, розвитку уяви та мислення, розширенні читацького світогляду, забезпеченні національного, морально-етичного та естетичного виховання школярів.
Основне завдання посібників – зробити процес навчання грамоти легким і цікавим, відповідно до вікових особливостей першокласників.
Учасники семінару високо оцінили результати спільної роботи практиків та науковців та зазначили, що посібники такого типу створено в Україні вперше.