Останнім часом у засобах масової інформації все частіше говорять про сучасні освітні технології чи програми, які здатні змінювати наших дітей на краще. Конкретні відповіді на найбільш хвилюючі питання щодо цієї непростої тематики дає фахівець, доктор педагогічних наук, професор Тамара Пушкарьова.

Тамаро Олексіївно, чому на вашу думку у засобах масової інформації все частіше з’являються повідомлення про нові педагогічні технології та сучасні методики?

На мою думку, це закономірно. Ми живемо у часи, коли спосіб життя та зміни навколо людини відбуваються шаленими темпами. Те, що було актуальним вчора, завтра вже може бути і не актуальним. І передбачити це доволі складно. Проте система освіта має своє завдання – підготувати випускника школи та випускника вишу до реального життя. Реформи, які відбуваються останніми роками в системі освіти, тільки підкреслюють цю актуальність. І одна справа говорити про готовність випускника школи до реального життя, а інша – дійсно його готувати та, найголовніше, як переконатись, що цей випускник дійсно готовий до цього сучасного життя. Як впевнитись, що той багаж знань, отриманий дитиною у школі, буде корисним і, головне, сформує ті ж самі навички 21 століття, про які так багато зараз говорять.

Щодо навичок 21 століття. Останні роки дуже багато публікацій в мережі стверджують про ефективність запровадження інших систем освіти, наприклад, фінської. Що ви думаєте з цього приводу?

Чому так багато говорять про фінську систему освіти? Можливо тому, що кілька років поспіль діти Фінляндії отримують гарні показники за результатами PISA. Але якщо уважно подивимось на фінську систему освіти, то побачимо, що фінський учитель не орієнтований на досягання учнями високого показника результатів PISA. Більш того, фінський учитель взагалі не спрямований та досягнення учнями високого показника PISA. Фінський учитель ставить на меті розвивати у дитини ті здібності, що вона має, і сприяє дитині у саморозвитку та самовдосконаленню, вчить її до самовиховання та навчання впродовж життя. І дитина опиняється в ситуації розвитку, коли ані на вчителя, ані на неї саму не тиснуть, аби мати високі показники тестів. Тому тест для них – практично просто фіксація того, що вони мають.

Якщо брати за аналогію нашу систему освіти, то учитель як раз таки орієнтований на високі показники ЗНО. Робота українського вчителя вимірюється суспільством як високий показник балів ЗНО впродовж останніх років. ЗНО – це тести. І може скластись ситуація, що ми навчаємо дітей успішно складати тести. А де готовність до реального життя?

Тому, на мою особисту думку, варто вивчати інші ефективні системи освіти і запроваджувати їх окремі елементи. Фінська система є успішною у Фінляндії, і вона не може бути успішною в Україні – фінський учитель має інший рівень достатку, інші умови життя та роботи, фінський учень має інше оточення, аніж український, різна філософія до життя та різні цінності. Проте не можна говорити про неякісну систему освіти в Україні. Ми маємо доволі багато яскравих та гарних прикладів успішного її реформування. Наприклад, Нова українська школа.

Щодо Нової української школи. Як вважаєте, які її сильні сторони?

Нова українська школа – це нова концепція освіти та новий механізм її реалізації. Головна мета – і ми про неї вже говорили, підготувати випускника школи, який готовий до викликів сьогодення, який є готовий до самореалізації та саморозвитку.

І мені особисто дуже приємно, що в основу Нової української школи покладено багато принципів, які ми використовуємо вже кілька років у своїй педагогічній технології.

Про яку педагогічну технологію йдеться мова?

Педагогічна технологія «Росток». Я розпочинала свою наукову діяльність із експериментального запровадження діяльнісного підходу в навчанні. Ще у 1996 році першим наказом міністерства освіти і науки України було започатковано програму «Росток», тоді це була ще експериментальна програма. За результатами досліджень якості навчання учнів, які навчались за програмою Росток у 2005 році, ми виросли до рівня проекту. І вже у 2014 році наша педагогічна технологія була рекомендована Міністерством освіти і науки України до використання у школах. Так і з’явилась педагогічна технологія «Росток», автором якої я і є. І мені сьогодні надзвичайно приємно бачити та усвідомлювати, що результати наших досліджень слугували підґрунтям для розробки концепції, філософії та змісту Нової української школи.

Тамаро Олексіївно, як батькам сьогодні зорієнтуватись серед різноманіття сучасних освітніх програм та технологій?

На що б я радила звернути увагу батьків. По-перше, батьки першачків при бажанні всього класу можуть радити адміністрації школи обирати певну освітню програму для своїх дітей. Це право батьків. По -друге, вибір має бути звужено до так званих дозволених Міністерством освіти і науки України освітніх програм. На сьогодні їх декілька. І освітня програма за педагогічною технологією «Росток» є серед них. Також маю звернути увагу, що програма «Росток» успішно реалізується серед багатьох шкіл України, і через неї вже пройшло майже тисячі учнів. Ми максимально забезпечуємо учителів всім необхідним: від обов’язкового щорічного навчання до різноманітних методичних матеріалів. Ми максимально забезпечуємо учнів необхідними підручниками та робочими зошитами.

Чи сплачують батьки гроші, якщо їх дитина навчається за педагогічною технологією «Росток»?

Батьки не сплачують кошти за навчання своїх дітей. Батьки купують підручники та робочі зошити, за якими їх діти навчаються за програмою «Росток». Їх кількість є оптимальною і розрахована на навчальний рік. І якщо порівняти з багатьма платними проектами та технологіями – у нас найоптимальніший варіант і за ціною підручника, і за його якістю. Крім того, нашу програму знають майже всі, бо серед першачків вона є найбільш популярною. Запитайте у своїх знайомих – чи навчались їх діти за «Ростком», і почуєте переважно ствердну відповідь.

Де батьки можуть ознайомитись із педагогічною технологією «Росток» більш детально?

Для батьків, мабуть, найкращим варіантом буде приєднатися до нашої сторінки у Facebook. Звісно, ми маємо і сайт, і сторінки у соціальних мережах, але всі вони розраховані на вчителів, що працюють за нашою технологією. Тому для батьків ми радимо приєднатися до нашої сторінки. Крім того, цього року ми розпочинаємо низку зустрічей з батьками та вчителями в різних містах України. Якщо ви маєте бажання дізнатись більше про Росток і долучити свою дитину до «Ростка», заповніть форму – і ми завітаємо до вашого міста.

І, наостанок, ваше побажання батькам, які хочуть дати своїм дітям якісну освіту?

Якісну освіту можна отримати у будь-якому закладі освіти незалежно від форми власності. Все буде залежати від вчителя. Не є таємницею, що батьки намагаються віддати свою дитину у перший клас до певного вчителя. І я бажаю вам знайти того вчителя, який і сам прагне до саморозвитку, і навчатиме цьому ваших дітей, використовуючи сучасні педагогічні технології, які вже мають перевірені часом результати.

Якщо маєте бажання завітати на наші зустрічі, треба заповнити форму:

ЗАПОВНИТИ ФОРМУ

За матеріалами: Освіта.ua
Дата публікації: 19.09.2019