Урок 3. Знайомство з операцією “перетягни й кинь”.

Урок 3
Тема. Знайомство з операцією “перетягни й кинь”. Зміна вигляду вказівника “миші” в залежності від об’єкта, на якому він знаходиться та від стану програми.
Мета: повторити правила поведінки та техніки безпеки в комп’ютерному класі; вчити працювати за комп’ютером формувати навички роботи мишею („перетягування”); розвивати просторову уяву, пам’ять, логічне мислення; виховувати цікавість до інформатики.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Правила безпечної поведінки в комп’ютерному класі
ІІ. Графічний диктант
Слайд 2

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Будова комп’ютера
Монітор потрібен для виводу на екран тексту або малюнків.
У системному блоці містяться різні пристрої комп’ютера, серед яких є процесор і пам’ять.
Процесор – це «мозок» комп’ютера. Він виконує обчислення та керує всіма процесами обробки інформації.
Клавіатура необхідна для введення в комп’ютер тексту, чисел або іншої інформації.
За допомогою миші керують об’єктами, що розташовані на екрані монітора.
За допомогою принтера роздруковують на папір тексти або малюнки.
Сканер – це пристрій для введення у комп’ютер малюнків.
2. Курсор – це спеціальна позначка на екрані монітора, яку можна рухати мишею або клавішами керування на клавіатурі.
На малюнку ( слайд ) зображено клавіші керування курсором. Вони переміщують курсор по екрану в зазначеному напрямку.
Про що може повідомляти курсор?
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь з елементами бесіди
ЛІСОВА ГАЛЯВИНА
ТЕМА. Знайомство з операцією “перетягни й кинь”. Зміна вигляду вказівника “миші” в залежності від об’єкта, на якому він знаходиться та від стану програми.
МЕТА. Опрацювати операцію “перетягни й кинь”. Показати, що вказівник миші може набувати різного вигляду і таким чином підказувати, які операції можна виконувати з об’єктом за допомогою миші.
Перед учнем — галявина, на якій ростуть гриби та ягоди (по 12 шт.). З лівого та з правого боку галявини — два гномики з кошиками. В лівий кошик треба зібрати гриби, а в правий — ягоди.
Учень використовує тільки ліву кнопку миші. Опишіть учню послідовність його дій:
1. “Підведи вказівник миші до гриба або ягідки”. Зверніть увагу учня на зміну вигляду вказівника, він повинен стати ось таким: — тепер гриб (або ягідку) можна зірвати.
2. “Натисни вказівним пальцем ліву кнопку миші і не відпускай її”. Вказівник миші став таким: — учень узяв ягідку.
3. “Тримаючи кнопку миші натиснутою, перетягни гриб (або ягідку) до кошика”. Зверніть увагу учнів на зміну вигляду кошика при його активізації, а також на зміну вигляду вказівника. Якщо об’єкт знаходиться над потрібним кошиком, кошик повинен засвітитися, а вказівник миші стати таким: .
4. “Тепер відпускай кнопку миші” — гриб (ягідка) опиниться у кошику.

Якщо учень помилився і тримає ягідку над кошиком з грибами (або гриб над кошиком з ягодами), вказівник миші підкаже йому про це, змінивши вигляд:
Клавіша “пропуск” використовується щоб розпочати програму, а також, щоб перервати гру та розпочати її спочатку.
V. Практична робота учнів за комп’ютером

Вправи для очей
VI. Релаксація
VII. Підсумок уроку

Урок 4. Робочий стіл. Піктограми. Програма „Розібрані малюнки”

Урок 4

Тема. Робочий стіл. Піктограми.
Програма „Розібрані малюнки”

Мета уроку: ознайомити учнів із робочим столом комп’ютера, з піктограмами; вчити працювати за комп’ютером, конструювати малюнки з геометричних фігур, формувати навички роботи мишею („перетягування”);

розвивати просторову уяву, пам’ять, логічне мислення; виховувати цікавість до інформатики.
Хід уроку

І.Організаційний момент. Правила безпечної поведінки в комп’ютерному класі.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

– Пригадайте, як раніше рахували люди? /Спочатку за допомогою пальців, потім робили зарубки на стовпі чи палиці, з листя агави робили мотузки і рахували на них, зав’язуючи вузлики. Пізніше фінікійці створили пристрій для лічби камінцями – абак. Абак з’явився в Японії та Китаї, а в стародавньому Римі абак назвали калькулі. У Київській Русі придумали рахівниці/

– Як звали хлопчика, який мріяв про обчислювальну машину і створив її? /Блез Паскаль/

– Де була створена одна з перших в Європі ЕОМ? / В Україні, в Києві/

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. (Запис на дошці).

– Сьогодні, діти, ви ознайомитесь з робочим столом комп’ютера, з піктограмами. Попрацюєте за комп’ютерами із знайомою програмою „Розібрані малюнки” – будете конструювати малюнки з геометричних фігур, розв’язувати цікаві завдання для розумників і розумниць.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь з елементами бесіди.

– Скажіть, будь ласка, які бувають столи? / журнальні, обідні, офісні, столи, за якими пишуть/

– Стіл, за яким пишуть, малюють, називають робочим. Комп’ютер теж має робочий стіл.

Робота з підручником.

– Відкрийте підручник на с.24 і подивиться на малюнок. Перед вами робочий стіл комп’ютера. На ньому розташовані піктограми.

– Прочитайте, будь ласка, другий абзац. /учні читають/

– Тепер спробуйте дати відповідь на питання, що таке піктограма?

– Так, це маленькі картинки на робочому столі комп’ютера, а під ними написи – назви програм.

– Сьогодні ми будемо працювати з програмою „Розкидані малюнки” /учні читають „комп’ютерну частину” підручника/

Хвилинка відпочинку:

Швидко встали. Вгору підтяглись.

Руки опустили. Подивились вниз.

Посміхнулись весело, носик свій дістали.

Знову підтягнулися, і рівненько стали.

V. Практична робота учнів за комп’ютером.

1. Повторення правил безпеки.

– Перш, ніж розпочати роботу за комп’ютером, пригадайте, на якій відстані від екрана монітора слід сидіти? / 50 см /

– Які правила безпеки порушив Петрик П’яточкін?

Петрик П’яточкін швидше за всіх вмостився на стілець, підклавши ногу під себе. Він наблизився до екрана монітора, і почав тиснути на клавіші на клавіатурі. Потім торкнувся брудним пальцем екрана монітора і закричав: „Ой! Екран погас!”

Учні пригадують правила безпеки.

2. Робота учнів за комп’ютером.

– Ваше завдання – зібрати малюнок вітрильника і запам’ятати, якими геометричними фігурами ви користувалися для цього.

Учні під керівництвом вчителя працюють за комп’ютерами /10 – 12 хвилин/

Релаксація.

Заплющить очі. Уявить себе в парку біля озера. Там знаходиться чортове колесо. Повільно обертаються колесо з різнокольоровими кабінками. Оберіть собі одну з них і слідкуйте за нею очима. Обертається колесо – опускається повільно кабінка. Стоп. Відкрийте повільно очі і подивіться у далину.

VI. Закріплення знань учнів. Завдання для розумників і розумниць.

Відкрийте підручники на с 25.

– Що зайве на столі у гномика Мудрунчика?

Закрийте долонею малюнок.

– Які речі на столі ви запам’ятали?

Які бувають столи?

– Що таке піктограма?

Сьогодні ви працювали з геометричними фігурами, збираючи вітрильник. Назвіть їх.

Виконайте завдання.

– Проведіть відрізок у прямокутнику, щоб утворилися трикутник і п’ятикутник.

– Якщо провести в трикутнику 2 відрізки, які фігури могли б утворитися?

VII. Підсумок уроку.

Урок 2. Обговорення можливостей і демонст­рація режимів роботи комп’ютера.

Урок 2

 Тема. Обговорення можливостей і демонст­рація режимів роботи комп’ютера. Складові частини комп’ютера. Формування навичок роботи з мишею.

Мета: ознайомити учнів із  можливостями комп’ютера; повторити  правила поведінки та техніки безпеки в комп’ютерному класі; виховувати дбайливе ставлення до обладнання в кабінеті.

Обладнання: мультимедійна презентація

Програмне забезпечення: комп’ютерна програма «Сходинки до інформатики»

Вимоги до учнів: уміти правильно поводитись на робочому місці, розрізняти і називати основні пристрої комп’ютера; мати уявлення про призначення курсора; уміти користуватися маніпулятором «миша»

Урок 1. Що вивчає предмет «Інформаційна культура». Правила поведінки в кабінеті інформатики.

Тема. Що вивчає предмет «Інформаційна культура». Правила поведінки в кабінеті інформатики. Будова ПК.

Мета: ознайомити учнів із предметом «Інформаційна культура» і можливостями комп’ютера; ознайомити із правилами поведінки та технікою безпеки в комп’ютерному класі; виховувати дбайливе ставлення до обладнання в кабінеті.

Обладнання: мультимедійна презентація «Правила безпечної роботи з комп’ютером».

Програмне забезпечення: комп’ютерна програма «Сходинки до інформатики»

Вимоги до учнів: знати, що вивчає предмет «Інформаційна культура», правила поведінки та техніки безпеки в комп’ютерному класі.