Робота зі словниковими словами

Тема. Робота зі словниковими словами
Тип уроку : урок рефлексії
Клас  3-А
Предмет   українська мова
Основні цілі уроку:
а)  діяльнісні:
– підвищувати орфографічну грамотність при вивченні словникових слів,
– вчити дітей  засвоювати на практиці словникові слова,
– закріплювати вміння розрізняти  наголошені і ненаголошені склади, виділяти наголошений  звук у слові,
– вчити виявляти причини утруднення у написанні словникових слів,
–  тренувати пам’ять, орфографічну пильність,-
– розвивати уважність, орфографічну зіркість та здібність  сприймати слова з голосу.

б) навчальні : сприяти  засвоєнню учнями  правопису  словникових слів

Очікуванні результати:
а)знання:
– знати правопис  словникових слів, які засвоїли учні на уроці,
б) уміння:
–  вміти  на  малюнках  словникових слів зображати сумнівну  букву, користуватися різними видами словників.

Розумові операції:
Аналіз, порівняння  асоціація, узагальнення, класифікація.

Демонстраційний матеріал: малюнки словникових слів, дитячі маски,  словниковий тренажер,  карта України
Технічне забезпечення уроку: комп’ютер
Обладнання : Слайди, тлумачний словничок для кмітливих діточок.

Урок1: Визначення прикметників, що відповідають на питання «який?», «яка?», «яке?», «які?»

3 900 / 4 500

Визначення прикметників, що відповідають на питання

«який?», «яка?», «яке?», «які?»

Українська мова. –  Суми, ЗАТ «ІСА Інтерпапір» 2008.

2-й клас 3 частина

 

Ольга ДЗІРАЄВА,учителька початкових класів приватної школи «Олімп», м.Київ.

 

Мета: закріплювати і систематизувати знання про слова-ознаки предметів, про зв’язок прикметників з іменниками; вправляти учнів у визначенні прикметників, що відповідають на питання різного роду і числа; вчити добирати до іменників прикметники; формувати уміння фіксувати власні труднощі у роботі, виявляти їх причини, будувати і реалізовувати проект виходу із ускладнень, користуючись складеними алгоритмами; привчати до самостійності у роботі; виховувати бажання працювати; розвивати інтерес до вивчення української мови.

 

ХІД УРОКУ

І. Самовизначення до навчальної діяльності.

Організація класу.

Дзвенить дзвінок.

Починається урок.

Нумо дружно працювати,

Щоб мову рідну добре знати.

Робота в зошитах:

― Чим цікавий сьогоднішній день?

Каліграфічна хвилинка ( за вправою № 170, с.75)

― У який образ ще можна перетворити букву «р». Намалюйте його на своїй магнітній дощечці.

За ейдетичним принципом трансформації учні малюють рибку, ручку тощо.

Списування зразків букв.

Виконання вправ 177, 171, с.76

― Щоб мандрувати далі Мовним лісом, треба впевнитись, чи добре ви запам’ятали, що таке прикметники, чи умієте їх розпізнавати, чи правильно ними користуєтесь у своєму мовленні. Цьому і буде присвячений наш урок.

 

ІІ. Актуалізація знань та фіксація ускладнення у власній діяльності. Включення учнів в ігрову діяльність.

Учні передають один одному чарівну паличку і говорять «чарівні» слова.

Ми зайшли у чарівний ліс.

Озирнись і обдивись.

Вивчи правила всі ти,

Аби ліс той перейти.

Мови української красу

Ти збирай, як сонечко росу.

Як знання і вміння прикладеш,

Таємничий ліс увесь пройдеш.

Повторення вивчених правил та алгоритмів.

Учні розповідають про мовний ліс, у якому ростуть квітки-прикметки і в сонечка «прикметникового» кожен промінчик вказує на ознаку іменника: за формою, кольором, смаком, розміром і тощо.

Повторення алгоритмів, створених на минулому уроці.

Учні отримують завдання.

•Доберіть прикметники до предметів: зайчик, диня сонечко.

(Зайчик (він, який?) – сірий, косоокий, боязкий тощо.)

Гра «Відгадай предмет за ознаками»

•Повторення знаходження прикметників серед інших слів.

(Знаходимо іменники, від іменників ставимо питання до прикметників.)

Самостійна робота.

Учні виконують завдання і перевіряють себе самостійно за поданим пізніше зразком для самоперевірки.

 

ІІІ. Осмислення місця і причини труднощів.

Локалізація ускладнень. Побудова проекту виходу із ускладнення.

Визначення теми та індивідуальної мети уроку.

Знайти місце і причину труднощів у власній діяльності.

Складання плану виходу із труднощів.

Вчитель допомогає дітям намітити, скласти план усунення помилок.

 

ІV. Узагальнення труднощів у зовнішньому мовленні.

Повторення теоретичного матеріалу та його озвучення.

Уточнення алгоритму виправлення помилок.

Фізкультхвилинка.

 

V. Самостійна робота з перевіркою по еталону.

Організація самостійної роботи.

Учні самостійно працюють над виконанням завдання. Ті, хто закінчують роботу, піднімають сигнальну картку, отримують «Зразок для самоперевірки».

Самооцінка та виправлення своїх помилок.

Колективне обговорення допущених помилок, виявлення їх причин. Повторення алгоритмів.

 

VІ. Включення в систему знань та повторення.

Виконання учнями самостійно творчого завдання.

― До іменників добрати один прикметник та правильно записати доповнений текст в зошит.

Пригріло сонечко. Розтанув сніг. Побігли струмочки. На деревах з’явились листочки. Настала весна.

 

VІІ. Рефлексія діяльності.

Підсумкова бесіда.

― Чому був присвячений урок?

― При виконанні яких завдань були труднощі?

― Чи змогли їх подолати? Як?

― Яке завдання для вас було найважчим? Яке було найцікавішим?

Вихід з ігрової діяльності уроку.

― Чи багато квіток-прикметок назбирали за урок у букет?

― На прощання лісові звірята вирішили вам подарувати чудовий букет квітів-прикметок, який вони назбирали в Мовному лісі. Прочитайте слова, які написані на цих квітах.

Учні отримують малюнки букетів, на зворотньому боці яких слова вірша).

Ніжна. Мила, світанкова,

Ясна, чиста, колискова,

Мелодійна і квітуча,

Дивна, радісна, співуча,

Лагідна, жива, казкова,

Красна, чарівна, шовкова,

Найдорожча, добра, власна,

Мудра, сонячна, прекрасна,

Солов’їна, барвінкова,

Українська наша мова!

(Д. Білоус.)

Урок1: Поділ слів залежно від вживання. Казка « Де живуть слова»

Махиня Світлана Іванівна

 Вчитель початкових класів,

Української ЗОШ І-ІІІ ступенів №1

 Старший вчитель

 

Тема: Поділ слів залежно від вживання. Казка « Де живуть слова»

Мета: Познайомити учнів з частинами мови через лінгвістичну казку; розвивати мовлення, вміння працювати в групах, парах.

Обладнання: слайди, картки

Урок рефлексії

Форми роботи: Фронтальна, індивідуальна, групова

Зміст уроку

                                                                                 I.            Самовизначення щодо навчальної діяльності.

Посміхаюсь сонечку, здраствуй, золоте,

Посміхаюсь квіточці, хай вона росте,

Посміхаюсь дощику, лийся, мов з відра.

Гостям посміхаюсь я, зичу їм добра.

Девіз уроку:

Стали Рівно, підтягнулись

Всі до мене посміхнулись

На урок старання не забудьте взяти.

Сіли всі рівненько. Будем працювати.

                                           II.            Актуалізація знань і фіксація утруднень у власній діяльності.

Велична, щедра і прекрасна мова.

Прозора й чиста , як гірська вода.

Це України мова барвінкова.

Така багата й вічно молода!

–         Для чого ми вивчаємо мову?

Самостійна робота на картках.

–         Перевірте свої знання. Візьміть картку, вставте пропущені букви.

–         Поясніть орфограму, обґрунтувавши правилом .( На екрані завдання)

–         Де вперше ви познайомились із правилом?( У Лісовій школі. Із казок Лісової школи )

–         Так , молодці, кожне правило вчили учні Лісової школи і ви разом з ними .

–         Це не просто казки, це мовні казки, лінгвістичні (назви на дошці)

–         І зараз я запрошую вас до лісової школи. Відгадайте, з якої казки ці учні.

( Учні інсценізують фрагменти казок. Клас називає казку.)

                                                                                                                            III.            Локалізація утруднень

Виконайте завдання сонечка.( Малюнок сонечка. На його промінчиках слова)

Прочитайте слова: сонечко, веселе світить, на, небо. Допоможіть словам, складіть речення . Молодці, але виявляється, слова виконали свою роботу, стомилися і дуже хочуть відпочити. Вони розселяються по будиночках  .У кожному будинку відпочивають схожі між собою слова.

– Як би ви розселили дані слова?(слова групуються так, як сказали учні)

                                                                                                             IV.            Побудова проекту утруднень.

–         Кому важко було виконати це завдання?

–         Що ми повинні навчитися сьогодні на уроці?

                                                                                                       V.            Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні ви навчитеся поділяти слова в залежності від їх вживання.

                                                                                                                          VI.               Засвоєння нових знань

І я запрошую вас знову до Лісової школи. Послухайте лінгвістичну казку

« Де живуть слова».

(Вчитель розповідає казку. Розповідь супроводжується слайдами)

                                                                           VII.            Первинна  перевірка розуміння вивченого .

–         Кому сподобалася казка? У нас теж є казкове дерево. Давайте попробуємо відгадати назву будиночків

(На дошці відкриваються будиночки. Назви закриті)

–         Що спільного мають ці слова?

–          першому будинку живуть слова, які дають назви предметам Відповідають на запитання Хто? Що? Іменники .

–         У другому будиночку –  слова  називають ознаки предметів. Відповідають на запитання…..

–         У третьому будиночку слова називають дію предметів. Відповідають на запитання….

У четвертому живуть маленькі слова. Вони допомагають усім іншим, прислужують. Відповідають на запитання ..( якщо учні запам’ятали  казку , вони заперечують)

                                                                                                               VIII.            Закріплення нових знань.

  1. Фронтальна робота . Виконайте завдання Зайчика.  Поселіть слова у будиночки,  скориставшись алгоритмом( читають хором)

На яке питання відповідає.

Що означає

Якою є частиною мови

(Слова: бджілка, бігають, поле, прокинулась, на, працелюбна, під , біля)

  1. Робота в групах.

Дуже любить Їжачок роботу в групах . Виконайте завдання .

Кожна група отримує  листочок із словами. Чіпляють листок у відповідний будинок, обґрунтувавши відповідь алгоритмом

-сова, бджола, Оля

– веселий, зелена, жовте

-працює, іде, сплять

-у, на, під,

-день ніч, дощ

– біля, над, через

Фізхвилинка

Сонечко прокинулось, потягнулось,

В різні боки повернулось

Потім весело всміхнулось

Кругом себе обернулось

Стали квіти оживати

Пташки весело співати

Діти стали танцювати

Любе сонечко вітати

  1. Робота в парах

–                 Поясніть, будь ласка, яке завдання мудрої Сови потрібно виконати

( Малюнок Сови з указкою)Нам потрібно сформулювати  правило. На листочках, працюючи в парі, запишіть: 1-й ряд, які слова ми називаємо іменниками , 2-й –прикметниками, 3-й – дієсловами, 4-й – прийменниками

( кілька пар зачитують)

–                 Робота з підручником с. 38 Відкрийте підручники, прочитайте своє правило .Хто задоволений своєю роботою?

  1. 4.     Самостійна робота.

Візьміть листочок із казковими будиночками. Прочитайте слова під будиночками( дерево, білий, школа, співати, хороша, іде, через)Стомилися ці слова після роботи, розселіть їх. Уважно слухайте мої вказівки.

-візьміть олівчик жовтого кольору і підкресліть, які слова живуть у першому будинку(іменники) перевірте за зразком. У кого так?

– зелений олівець- прикметники

– червоний – дієслова

– синій- прийменники

Молодці, чого ми навчилися на уроці ? Давайте тепер перевіримо чи правильно ми  розселили слова на початку уроку. Сонечко, небо_ це….,

Світить –це…Веселе….., На….

                                                                                               IX.            Інформація про домашнє завдання .

Вдома розфарбуйте дерево із чарівними будиночками. А слова ,які прикріплені до листочка, розселити по будиночках.

                                                                                                                                                           X.            Рефлексія.

На зворотній стороні казкового дерева сонечко. Намалюйте йому посмішку в залежності від вашого настрою.